Kompensaciją už šildymą gaus daugiau mažas pajamas gaunančių asmenų

Artėjant šildymo sezonui, internete ir spaudoje vis pasirodo gyventojus klaidinanti informacija, kad nuo 2018 m. sausio gyventojų laukia šildymo kainų „šokas“. Reikia pasakyti, kad jokio „šoko“ nebus.

Taip pat svarbu pabrėžti, kur yra esminis dabar priimtų PVM įstatymo pataisų privalumas.

Valstybės parama gyventojams už šildymą užtikrinama dviem būdais: per PVM lengvatą ir per tiesioginę paramą (kompensaciją). Sukurti naują PVM lengvata naudojasi visi, nepriklausomai nuo jų pajamų ir turtingumo. Tuo tarpu tiesioginę paramą gauna tik tie, kuriems trūksta pajamų susimokėti už šildymą.

Todėl teisingas yra Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos siūlymas – mažinti pirmąją paramos dedamąją (kai remiami ir turtingesni) ir didinti antrąją dedamąją (kompensacija mažas pajamas gaunantiems).

Atkreipkite dėmesį, kad dabar įsigaliosianti PVM lengvatos šildymui tvarka užtikrina, kad, nepriklausomai nuo to, kokio procentinio dydžio bus PVM lengvata, gyventojai, kurių išlaidos šildymui viršija 10 proc. jų bendrųjų pajamų, galės gauti kompensaciją.

Tai reiškia, kad valstybės paramą gaus daugiau mažas pajamas turinčių gyventojų, o turtingesni žmonės susimokės patys, nes jų išlaidos už šildymą neviršys 10 proc. bendrųjų pajamų.

Ši nuostata galioja ne tik miestų daugiabučių gyventojams, bet ir besišildantiems savo būstus malkomis, anglimi ir dujomis.

Nuo spalio 1 d. įsigaliosianti tvarka yra socialiai labai svarbi ir teisingesnė, nes valstybės paramos šildymui gali tikėtis apie 200 tūkst. vartotojų, tuo tarpu pernai ją gavo tik 115 tūkst. gyventojų.

Apie 70 proc. kompensacijų gavėjų yra pensinio amžiaus žmonės, bet sumažinus pajamų kartelę, į sistemą pateks ir uždirbantieji minimalų atlyginimą, vieniši asmenys bei šeimos su vaikais.

Pagal anksčiau galiojusią tvarką, vartotojai galėjo tikėtis kompensacijos tik kai jų išlaidos šildymui viršijo 20 proc. pajamų, nors ir tada galiojo 9 proc. PVM lengvata šildymui.

Tiek Energetikos komisija, tiek Seimo nariai darys ir kitus sprendimus, kad gyventojams sąskaitos už šildymą būtų mažesnės. Dėl to vyks diskusijos, konsultacijos su Vyriausybe, bus siekiama tobulinti daugiabučių renovacijos modelį.

Straipsnio šaltinis:

Skip to content